Renowacja podłóg – różne barwy poliuretanu cz.1
Wybór produktów przeznaczonych do czyszczenia i pielęgnacji podłóg twardych, czyli wykładzin PCW, linoleum, kauczuku (żywic poliuretanowych czy epoksydowych), podłóg drewnianych, cementowych i płytek ceramicznych jest w Polsce ogromny. Szczególne miejsce wśród tych produktów znajdują powłoki zabezpieczające określane na naszym rynku nazwą polimery. To określenie często mylące, ponieważ wiele powłok spotykanych na rynku z polimerami niewiele ma wspólnego.
Polimery (z gr. polymeres – wieloczęściowy, zbudowany z wielu części) – to substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które składają się z wielokrotnie powtórzonych jednostek zwanych merami. Przez „bardzo dużą masę cząsteczkową rozumie się zwykle taką sytuację”, gdy odjęcie lub przyłączenie jednego meru nie zmienia w zasadniczym stopniu ogólnych własności i fizycznych związku chemicznego. Odróżnia to polimery od oligomerów, które mają jeszcze na tyle małą masę cząsteczkową, że dodanie do nich lub odjęcie jednego meru skutkuje zauważalną zmianą np. ich temperatury topnienia. Wśród wielu przykładów polimerów wymienić należy poliuretany. Poliuretany (PU, PUR) są to polimery termoplastyczne (temperatura topnienia poliuretanów wynosi od 120°C do 250°C), a ich własności zbliżone są do poliamidów. Jednak w odróżnieniu od poliamidów nie chłoną wody i mają bardzo dobre własności dielektryczne. Znajdują odpowiednio różnorodne zastosowanie: można z nich wytwarzać włókna odzieżowe, oploty przewodów, folie do wyrobu worków, kształtki, lakiery do izolacji przewodów i malowania podłóg, kleje do różnych materiałów, m.in. do metali lekkich i stali, miękkiej gumy na membrany, opony czy podeszwy do butów.
Poliuretany w zabezpieczaniu podłóg
Nietrudno zauważyć w opisie określenie „do … malowania podłóg” jako zastosowanie poliuretanów. Od wielu lat znajdują one zastosowanie jako powłoki zabezpieczające do pokryć podłogowych. Wykładziny elastyczne (PCW, linoleum, kauczuk) oraz podłogi drewniane lakierowane zabezpieczane są poliuretanami lub mogą być produktami opartymi o poliuretan. Jest to tworzywo, które bardzo dobrze współpracuje z wykładzinami elastycznymi. Świetnie poddaje się ugięciom, naprężeniom i innym działaniom mechanicznym, a jednocześnie doskonale chroni powierzchnię podłogi przed zarysowaniami oraz bardzo łatwo poddaje się czyszczeniu.
Podobnie w przypadku drewna. Podłoga drewniana jest bardzo podatna na zmiany wilgotności i temperatury. Rozszerzanie się bądź kurczenie drewna nie powoduje odpryskiwania, pękania czy jakichkolwiek innych zmian w zaaplikowanym lakierze poliuretanowym. W fazie produkcji wykładziny PCW (homogeniczne, heterogeniczne w tym oczywiście LVT), aplikuje się ok. 6 do 14 mikronów powłoki poliuretanowej. Lakiery poliuretanowe aplikuje się również na wykładziny linoleum. Poliuretan współpracuje też z wykładzinami kauczukowymi. Współczesne technologie pozwalają na aplikowanie powłoki poliuretanowej w trakcie użytkowania podłogi. Lakier nanosi się na powierzchnie podłogi wałkiem z mikrofibry. Producenci lakierów zalecają używanie konkretnych wałków. Mają one bardzo duży wpływ na ostateczny wygląd powierzchni – nieodpowiednio dobrane do lakieru spowodują, że podłoga nie będzie spełniała oczekiwań estetycznych, a także parametrów technicznych (jak grubość warstwy naniesionej czy choćby poślizgowość podłogi). Lakiery poliuretanowe aplikowane na wykładziny elastyczne (LVT, PVC) powinny być produktami dwuskładnikowymi lakier plus utwardzacz. Po aplikacji lakieru nie polerujemy – lakiery mają określony stopień połysku. Dla użytkownika bardzo istotne jest zachowanie lakieru podczas użytkowania, a więc czy wytrą się ścieżki komunikacyjne, czy lakier „wyniesiemy na butach”, czyli czy wytrze się oraz jak długo lakier będzie chronił podłogę. Aby uzyskać jednoznaczne zapewnienie producenta lakierów inwestor/użytkownik podłogi powinien otrzymać od producenta lakierów oraz od firmy wykonującej usługę pisemną gwarancję, w której będą wyraźnie określone parametry użytkowe i czas funkcjonowania powłoki poliuretanowej.
Wspomniana wcześniej możliwość aplikacji powłoki poliuretanowej w trakcie użytkowania wykładziny ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ wykładziny zabezpieczone poliuretanem na etapie produkcji najlepiej jest regenerować tym samym produktem – trwałym, odpornym na efekt „wynoszenia na butach” (na ścieżce komunikacyjnej wyraźny brak powłoki), odpornym na wiele czynników chemicznych, odpornym na zarysowania, występującym w wielu optykach (ultra mat, ekstra oraz aksamitny mat, półpołysk, połysk) oraz bardzo łatwym w usuwaniu codziennych zabrudzeń. Zaznaczyłem wcześniej, że w trakcie produkcji wykładziny grubość powłoki poliuretanowej kształtuje się w przedziale od 6 do 14 mikronów. Aplikacja lakieru poliuretanowego wałkiem aqua top 10 mm przy dwóch warstwach tworzy powłokę o grubości od 42 do 52 mikronów. Przynajmniej pięć razy więcej niż na etapie produkcji.
Produkty na bazie lakieru poliuretanowego a końcowy efekt na podłodze
Ostatnie lata przyniosły kilka specjalistycznych produktów bazujących na lakierze poliuretanowym do wykładzin elastycznych oraz podłóg drewnianych lakierowanych tzw. lakierami wodnymi poliuretanowymi. Oto możliwości, jakie możemy uzyskać na podłogach.
Zwiększenie antypoślizgowości podłogi do wartości R10 i R11
Lakier poliuretanowy wzbogacamy specjalnie skomponowanym produktem chemicznym, który zaaplikowany na podłogę tworzy powłokę antypoślizgową o podanych wartościach. Ma to istotne znaczenie w przypadku podłóg już funkcjonujących, które w wyniku zmiany przeznaczenia pomieszczenia, powinny być antypoślizgowe. Nie ma wtedy potrzeby zrywania i wymiany wykładziny. Wystarczy zaaplikować opisywany produkt.
Zatrzymanie na powierzchni powłoki środków chemicznych ingerujących w strukturę wykładziny
Wszyscy spotykamy często „odbite” na podłodze gumowe wycieraczki, opony, plamy po farbach kosmetycznych, jodynie czy innych czynnikach. Użycie odpowiedniego produktu poliuretanowego spowoduje uniemożliwienie ingerencji w strukturę wykładziny garbników gumy czy barwników farb kosmetycznych. Ma to kapitalne znaczenie przy używaniu wykładzin elastycznych w salonach samochodowych, sklepach rowerowych, salonach kosmetycznych i gabinetach zabiegowych. Wszędzie tam, gdzie może dojść do ingerencji chemii penetrującej strukturę wykładziny warto zastosować opisywany produkt.
Powłoka przewodząca – wykładziny ESD
Sale operacyjne, serwerownie i pomieszczenia naszpikowane urządzeniami elektronicznymi wymagają zainstalowania wykładziny ułożonej w systemie przewodzenia (nie mylmy z antystatycznością). Klei się ją klejem przewodzącym na siatce miedzianej, która odprowadza ładunki do uziemienia. Wykładzina przewodząca nie jest na etapie produkcji zabezpieczona powłoką. Takich podłóg nie wolno zabezpieczać ogólnie dostępnymi powłokami, ponieważ są to izolatory – aplikacja powłoki spowoduje utratę właściwości przewodzenia podłogi, co może doprowadzić do wadliwej pracy lub zniszczenia sprzętu, a nawet porażenia ludzi. Biorąc pod uwagę zalety powłoki poliuretanowej oraz fakt przewodzenia raczej nie trzeba tłumaczyć jej absolutnej przydatności.