SHARE

Wykładziny homogeniczne – czym są i czy opłaca się je kupować?

Autor:

Podłogi LVT

W wielu placówkach służby zdrowia trudno sobie wyobrazić podłogę inną niż popularne homogeny, czyli jednowarstwowe wykładziny homogeniczne. Skąd ich taka popularność czy rzeczywiście są nie do zastąpienia?

Wykładziny PCW, czyli z polichlorku winylu dzieli się na dwa rodzaje: jednowarstwowe i wielowarstwowe. O wykładzinach wielowarstwowych pisaliśmy w artykule „Na czym polega popularność wykładzin elastycznych w szkołach i placówkach edukacyjnych?”. Jeśli chodzi o homogeniczne wykładziny, to jak nazwa wskazuje, zbudowane są z jednorodnej masy, co powoduje jej specyficzny i niepowtarzalny charakter delikatnych i symetrycznie rozmieszczonych wzorków tworzących coś w rodzaju melanżu. Daje to efekt bardzo twardego materiału odpornego na zarysowania. Dodatkową zaletą popularnych homogenów jest możliwość regenerowania zużytej z czasem warstwy poprzez zdarcie części powłoki polimerowej i nałożenie nowej. Dzieje się to bez uszczerbku na wyglądzie, ponieważ wykładzina posiada wzór w swojej masie, czyli przekroju. Łączenie 2-metroweych brytów wykładziny odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń poprzez wspawanie specjalnego sznura pomiędzy wykładziny. Dzięki czemu cała podłoga jest szczelna.

Zastosowanie wykładziny homogenicznej w poczekalni.

Cechy i zalety wykładzin homogenicznych

Inną cechą wykładzin homogenicznych, dzięki której stosuje się je do służby zdrowia, jest odporność na różne czynniki chemiczne. Dzięki temu jest tak popularna w gabinetach lekarskich, salach operacyjnych, gabinetach stomatologicznych czy różnego rodzaju laboratoriach. Nie brakuje też zastosowania w szkołach, urzędach czy nawet w sklepach wielkopowierzchniowych.

Dodatkową zaletą tych produktów jest też to, że nie trzeba stosować dodatkowych listew przyściennych, ponieważ produkt idealnie wywija się na ścianę, na standardową wysokość 10 cm. Pomaga to w dobrym utrzymaniu czystości, ponieważ żaden brud nie gromadzi się pod ścianą.

Przykłady wykładzin homogenicznych

Dobrym przykładem takiej wykładziny jest Tarkett Eclipse Premium. Produkt ten posiada najwyższą grupę ścieralności T, klasę palności Bfl – s1, która klasyfikuje produkt do wszelkich pomieszczeń użyteczności publicznej, a waga 3 000 g/m2 jest optymalna dla tego typu produktów.

Koszt gotowej posadzki jest ściśle powiązany z montażem, ponieważ ważną rolę odgrywa przygotowanie podłoża. Wykładziny winylowe są niezwykle wrażliwe na nierówności do tego stopnia, że może być widoczne nawet ziarnko piasku, jeśli się pod nią znajduje. Koszt przygotowania podłoża i kompletnego montażu wykładziny homogenicznej waha się w przedziale 170 – 250 zł /m2.

Zastosowanie wykładziny homogenicznej w korytarzu

Warto poradzić się i zaufać specjalizującym się w tym firmom, które jednocześnie doradzą, jaki konkretnie produkt dobrać do danych pomieszczeń.

 

Redakcja
Redakcja

Pozostaw komentarz

Taśmy antypoślizgowe – szybki sposób na śliskie schody i powierzchnie
Outlet w branży podłogowej – czy można znaleźć prawdziwe okazje?